Autor článku: Kamil Tkadlec
Ako už bolo spomenuté v minulom článku, tretia časť seriálu o prípravkoch na kĺby sa bude venovať látkam s názvom glukozamín a chondroitín. Tieto zlúčeniny nie sú tak dobre známe, ale ich účinky na ľudský organizmus sú podobné účinkom kolagénu alebo MSM. Zmierňujú bolesť kĺbov, odstraňujú príznaky rôznych druhov artritídy a zvyšujú pohyblivosť a pružnosť kĺbov.
1) Základné informácie o glukozamíne a chondroitíne
Obe látky majú veľmi podobné účinky na ľudský organizmus. Z tohto dôvodu sa v tomto článku budeme venovať obom zlúčeninám súčasne. Aké sú ich spoločné znaky?
- Sú telu vlastné, obe látky sa prirodzene vyskytujú v chrupavke.
- Pozitívne ovplyvňujú viaceré metabolické procesy v chrupavke.
- Často sú súčasťou produktov kĺbovej výživy, ako sú naše produkty Joint Support alebo Joint Complex.
2) Prečo sú skvelé pre vytrvalostných športovcov?
Narušený metabolizmus chrupaviek je dôsledkom náročného tréningu, tvrdých zápasov a obrovskej driny, ktoré sprevádzajú cestu viacerých športovcov. Chrupavka je namáhaná štruktúra, najmä u športovcov, ktorých šport má veľkú vytrvalostnú zložku.
Z tohto dôvodu japonskí vedci v štúdii zverejnenej v roku 2019 skúmali účinok glukozamínu na spojivové tkanivá futbalistov a ragbistov, ktorí musia mať vzhľadom na dlhé zápasy dobre vyvinutú vytrvalostnú zložku výkonu.
U futbalistov aj hráčov rugby sa počas troch mesiacov pozorovalo zastavenie rozpadu kolagénu obsiahnutého v chrupavke, resp. v kĺboch, keď prijímali 3 g glukozamínu denne. Takéto dávky glukozamínu zároveň udržiavajú prirodzenú produkciu kolagénu typu 2, ktorý sa nachádza v chrupavke.
3) Pozitívny účinok glukozamínu na synoviálnu tekutinu
Glukozamín vo forme sulfátu je jednou zo zlúčenín obsiahnutých v synoviálnej tekutine. Zabezpečuje plynulý pohyb dvoch kostí v kĺbovom puzdre bez trenia. Synoviálna tekutina je tiež zodpovedná za výživu chrupaviek a zvyšovanie ich pružnosti.
Avšak v dôsledku zvyšujúceho sa veku, ako aj zvýšenej záťaže v podobe tvrdého tréningu a neustáleho prekonávania limitov športovcami sa obsah synoviálnej tekutiny znižuje, čo následne spôsobuje bolesť a nepohodlie kĺbov. A glukozamín v tejto forme môže zohrávať dôležitú úlohu pri udržiavaní synoviálnej tekutiny v pôvodnom zdravom stave. Niektoré sľubné výskumy naznačujú, že suplementácia glukozamínom spomaľuje degeneratívny proces v kĺbovej chrupavke.
4) Pomôže mi glukozamín rýchlejšie sa zotaviť zo zranenia?
Touto otázkou sa zaoberali srbskí reumatológovia, ktorí skúmali účinok glukozamínu na profesionálnych športovcov po akútnom zranení kolena. Vo svojej práci hodnotili, či štvortýždňová suplementácia glukozamínom zvyšuje funkčnú schopnosť a znižuje bolesť kolena.
Tieto parametre sa skúmali po 7, 14, 21 a 28 dňoch experimentu. Zaujímavé je, že v prvých troch týždňoch nebol rozdiel medzi prvou skupinou užívajúcou glukozamín a druhou skupinou, ktorá dostávala placebo. Po 28 dňoch však bolo pozorované výrazné zlepšenie v skupine športovcov, ktorí dostávali dennú dávku 1500 mg glukozamínu.
Táto štúdia naznačuje, že pozitívne účinky glukozamínu možno očakávať až po minimálne štyroch týždňoch jeho podávania.
5) Môže suplementácia glukozamínom a chondroitínom spôsobiť negatívne vedľajšie účinky?
Vedecký výskum naznačuje, že glukozamín aj chondroitín sú pre väčšinu ľudí bezpečné a neboli zaznamenané žiadne závažné vedľajšie účinky. Tieto mierne problémy boli zaznamenané len v niektorých prípadoch:
- Nadúvanie
- Nevoľnosť
- Bolesť hlavy
6) Zhrnutie
Prínos glukozamínu a chondroitínu môže byť obzvlášť prospešný pre športovcov, u ktorých prevláda vytrvalostná zložka výkonu (futbalisti, ragbisti, cyklisti alebo bežci). Účinky týchto doplnkov však môžu oceniť aj športovci, ktorí pri svojom športe podstupujú intenzívne intervalové úseky s krátkymi prestávkami (basketbalisti, hádzanári, hokejisti, kulturisti). Majú pozitívny vplyv na synoviálnu tekutinu, ktorá je nevyhnutná na udržanie zdravých kĺbov. Zároveň môžu pomôcť pri regenerácii kĺbov po zranení.