Autor článku: Mikuláš Mačas
Surová strava je jednou z najviac polarizujúcich. Podľa jej zástancov je surová strava ideálna pre ľudské zdravie. Na druhej strane niektorí odborníci varujú pred možnými rizikami. Je surová strava bezpečná? A môže byť pre vaše telo prospešná? Viac v dnešnom článku.
1) Čo je to surová strava
Surová strava zahŕňa konzumáciu surových, tepelne neupravených potravín. Zvyčajne pozostáva zo zeleniny, ovocia a semien, zriedkavo z mäsa a rýb. Aby sa potravina považovala za surovú, nesmie byť tepelne upravená nad 48 ⁰C, pasterizovaná alebo inak spracovaná [1].
2) Prečo by ste niečo také robili?
Zástancovia surovej stravy sú presvedčení, že zohriate potraviny sú zle stráviteľné, nie sú také výživné a strácajú dôležitú "životnú energiu" [2].
Výskum ich v tom viac-menej podporuje
Niektoré potraviny prirodzene obsahujú enzýmy, ktoré napomáhajú tráveniu, ale väčšina z nich sa rozkladá pri teplotách nad 47 ⁰C [3]. Takže ich doslova upečiete z jedla. Telo potom potrebuje viac vlastných tráviacich látok na spracovanie potravy.
Počas varenia sa z potravín strácajú aj vitamíny C a B rozpustné vo vode [4]. Pri tepelnej úprave zeleniny ich až 60 % zmizne [5].
Varenie jedla má však aj svoje výhody
Po prvé, je oveľa jednoduchšie sa zahryznúť, čo šetrí energiu a čas [6]. Varením sa rozkladajú rastlinné látky a škodlivé éterické oleje, čo uľahčuje trávenie a zabraňuje nadúvaniu.
Varením zeleniny zvyšujete jej antioxidačné účinky. Napríklad antioxidant lykopén sa ľahšie získava z tepelne upravených potravín ako zo surových [7]. To isté platí pre látky obsiahnuté v brokolici, mrkve a cukete [8]. V paradajkách sa celková antioxidačná kapacita varením zvyšuje až o 60 % [9].
Rozhodujúcim účinkom varenia je zničenie všetkých potenciálne nebezpečných mikróbov a parazitov. Vystavujete sa im, ak konzumujete surové mäso, ryby a vajcia. Hoci tieto potraviny možno získať v kvalite, ktorá zaručuje minimálnu kontamináciu, istota je istota.
3) Možné výhody surovej stravy
Vďaka vysokému obsahu zeleniny a ovocia pomáha surová strava chrániť pred srdcovými chorobami [10], znižuje riziko cukrovky [11] a môže uľahčiť chudnutie [12].
4) Surová strava má aj svoje riziká
Podľa niektorých štúdií majú ľudia, ktorí sa dlhodobo stravujú surovou stravou, oslabené kosti [13]. Hovorí sa aj o zrýchlenom zhoršovaní kvality zubov, pričom jedna štúdia preukázala degeneratívne zmeny u takmer 98 % účastníkov.
5) Ako sa stravovať
Najprv sa uistite, že aspoň 75 % vašej stravy tvoria surové potraviny alebo potraviny varené len na 48 ⁰C. Miešanie alebo sušenie je povolené.
Takto sa budete najčastejšie stravovať:
- Ovocie a zelenina (sušené alebo rozmixované do smoothies a polievok)
- Orechy a semená (nie pražené)
- Ryba v kvalite sushi
V extrémnych prípadoch surové mäso a vajcia (tu si naozaj musíte dávať pozor na pôvod).
Na druhej strane by ste sa mali vyhýbať priemyselne spracovaným potravinám, obilninám, strukovinám, cukrom, alkoholu, čaju a káve.
Zdroje:
1) Raw Food Diet Review: Benefits, What You Eat, & More (webmd.com)
2) The raw food diet: Types, benefits, and risks (medicalnewstoday.com)
3) Transient model of thermal deactivation of enzymes (nih.gov)
5) Cooking losses of thiamin in food and its nutritional significance - PubMed (nih.gov)
6) 'Cooking as a biological trait' - PubMed (nih.gov)
11) Metabolic effects of dietary fiber consumption and prevention of diabetes - PubMed (nih.gov)
12) Type of Vegetarian Diet, Body Weight, and Prevalence of Type 2 Diabetes (nih.gov)].
13) Low bone mass in subjects on a long-term raw vegetarian diet - PubMed (nih.gov)